Vysoké školy seznamují zdarma veřejnost s umělou inteligencí

Jednou z možností, kde se veřejnost zcela zdarma dozvědět o umělé inteligenci je AI Bridge, iniciativa pořádaná Katedrou informačního inženýrství (KII). Ta se zaměřuje na překlenutí propasti mezi teoretickými znalostmi a praktickým využitím umělé inteligence. Umělá inteligence dává také velkou šanci ženám v IT, o čemž svědčí dvě odbornice na umělou inteligenci Adéla Hamplová a Alexandra Belingerová.

Iniciativa AI Bridge, která vznikla na České zemědělské univerzitě, si klade za cíl propojit akademický a komerční svět v oblasti umělé inteligence. Projekt odstartoval v listopadu loňského roku pod záštitou Technologické platformy IT People ve spolupráci s Úřadem vlády, kdy první workshop přilákal na tři desítky účastníků.

„Snažíme se workshopy organizovat dvakrát měsíčně, především v pozdních hodinách, aby se mohli zúčastnit i pracující,“ vysvětluje Jiří Orság, doktorand na katedře informačního inženýrství. Workshopy pokrývají široké spektrum témat od úvodu do programování metod AI přes práci s populárním nástrojem ChatGPT až po specializované oblasti jako počítačové vidění či nasazení machine learning modelů do praxe.

Praktické zkušenosti s AI

Účastníci workshopů se mohou těšit na praktické zkušenosti s různými aspekty umělé inteligence. „Kromě práce s textovými generátory jako je ChatGPT se věnujeme i generování obrázků pomocí nástrojů jako Midjourney či DALLE, vytváření chatbotů pro firmy nebo využití AI v průmyslu,“ doplňuje Orság.

Iniciativa nezůstává pouze u workshopů. Tým AI Bridge natáčí také podcasty, kde rozebírá odborné publikace a praktické poznatky. Do budoucna plánují transformovat své aktivity do semestrálního kurzu s certifikací a organizovat networkingové akce.

Ženy v AI

Významnou součástí týmu jsou také ženy, které pronikají do světa IT a umělé inteligence. Na katedře informačního inženýrství působí hned tři odbornice specializující se na různé oblasti AI. Adéla Hamplová se věnuje počítačovému vidění, Alžběta Pokorná zkoumá využití AI pro hodnocení webových stránek a Alexandra Belingerová se zaměřuje na implementaci AI v malých a středních e-commerce podnicích.

„Ve svém výzkumu se specializuji na implementaci umělé inteligence v malých a středních e-commerce firmách, které často nemají nastavené rozvojové procesy. Moje výzkumné výsledky jim pomáhají úspěšně nasazovat AI a konkurovat větším firmám,“ říká Alexandra Belingerová, která na katedře vyučuje Procesní modelování.

Pozvánka na další workshopy

Série workshopů AI Bridge bude pokračovat i v listopadu v rámci akce Týden pro Digitální Česko na ČZU. „Všem ženám bych chtěla doporučit, aby se nebály vstoupit do IT. AI Bridge je skvělý způsob, jak se s umělou inteligencí seznámit. Workshopy jsou výborně připravené a vstup je zdarma,“ uzavírá Belingerová.

Sdílet na Facebook
Sdílet na Twitter
Přejít nahoru